Актуализирано.
Вече няколко пъти се налага да обяснявам на хора, които по различни причини са потрошили живачен термометър (такива термометри вече не се продават, или поне не би трябвало), и се безпокоят за последствията, чудят се какво да правят … Още първия път потърсих информация в нета, разпитах местните медицински специалисти, събирайки тези достоверни и практически проверени съвети:
- Няма нужда от паника. В битовите термометри се използва така наречения метален живак, при него има опасност само ако се вдишват парите му с години наред, или ако има продължителен пряк контакт с кожата. По-опасните органични живачни съединения са изключително рядко срещани и е почти невъзможно да се сблъскате с тях при нормален живот :).
Все пак трябва да се внимава и да се действа стегнато и целенасочено. - Ако има малки деца наоколо (това естествено важи за всякакви възрасти, но децата са най-важните, нали), изведете ги от помещението. Ако не сте били там в момента, разпитайте ги спокойно, сериозно, старателно, без да им се карате – целта е да разберете възможно най-точно кога е станала случката, имали ли ли са пряк допир с подвижните блестящи топчета, как се чувстват.
- Ако са си играли с тях – незабавно се изхвърлят дрехите, а малчуганите се измиват обилно с вода и сапун.
- Ако са вдишали от живачните пари, се извеждат на чист въздух и се оставят в покой, да не рипат и подскачат наоколо, и да не се струпва камара народ около тях. (виж т.6)
- Ако има допир с лигавицата на устата (поглъщане) или с очите, се изплакват обилно с вода, поне десет минути. (виж т.6)
- (От т.4 и т.5) При последните два случая трябва да се потърси лекарска помощ – може да тръгнете с такси или собствен транспорт към някоя близка болница, или към филиал на спешната помощ. Може и да им се обадите и да ги чакате. Добре е още при телефонния разговор с тях да опишете ситуацията, настоявайки за консултация с токсиколог. Идеята е докато се придвижвате до там, през това време те да са се обадили на токсиколога, който се предполага, че е на разположение; или да са го извикали, ако е дежурен на място, с цел да спестите време.
- Едва след като сте се погрижили за хората, обръщате внимание на помещението. Отварят се всички прозорци, с цел да стане течение и да се проветри. Внимателно се оглежда мястото, където се е разпилял живака.
- Подготвяте си „инструментите“ за механично събиране на живака. Вероятно преди това ще ви се наложи посещение в аптеката за сяра на прах или манганов разтвор, както и пипета с гумен накрайник. Вършат работа и тънка лопатка, лейкопласт, влажна тоалетна хартия, дъвка дори, и вездесъщите сапун и вода. И съд, който се затваря добре (желателно е херметически).
- Парчетата от термометъра с поставят в съда.
Достатъчно големите, видими капчици се събират с пипетата. Малките – с лейкопласта или тоалетната хартия. Ако живака е попаднал върху килими, мокети или подобни порести материали – лошо, най-добре да се изхвърлят. Ако живака се е наврял в цепнатини, например на дюшеме или паркет – не е лесно да се почисти. С ножче разширете цепнатината достатъчно (без да избутвате живака по-навътре), за да може с върха на пипетата и лейкопласта да достигнете и оберете всички капчици. - След като старателно сте огледали и почистили, щедро посипвате мястото със сярата или мангановия разтвор. След известно време, примерно половин-един час, отново почиствате внимателно и събраното (заедно с парцала за почистване) поставяте в съда. Където вече би трябвало да са и събраните преди това капки живак, парчетата хартия, лейкопласта, пипетката. Мястото се измива със сапун и гореща вода, може да добавите и сода.
- Поради по-високата повърхностна кинетична енергия на течния живак има вероятност сярата да не направи химична реакция. Но поне помага за локализирането на живака и механичното му събиране, както и ограничава изпаренията. Разлятия живак сам по себе си не е опасен, опасни са изпаренията му. И на колкото по-малки топченца е, толкова по-бързо се изпарява. Като най-добър метод за събиране се препоръчва използването на метличка от медни жици, почистени с азотна киселина, но този комплект инструменти не се осигурява лесно ;).
- Оставяте помещението да съхне и да се проветрява с отворени прозорци два дни, без да спите вътре.
- Боклуците от съда не би трябвало да се изхвърлят в контейнерите. Но освен на градското сметище, или в пункт за стари метали, не се сещам как трябва да се процедира с живака …
Ще се радвам на полезни добавки към текста.
Източници:
Ако счупите термометър (съветите на Маги);
Промишлени отрови (Гражданска защита, най-долу на страницата);
Разлях живак! (клубовете на дир.бг);
Токсиколог в МБАЛ „Св. Петка“ АД – гр. Видин
Живака не попива в материите, понеже е тежък метал!
Това с хвърлянето на килима също е голяма глупост! Достатъчно е изтупване и обработване със сяра на прах за всеки случай, въпреки, че след изтупването що е живак от килима ще падне!
ние също счупихме термометър, но ни се стори, че не е паднало нищо от него. после видяхме малко топчене в стаята и въннахме на 112. от там ни казаха да наръсим със сяра и после с прахосмукачката. след това проветряваме добре и нани същата вечер там. не казаха да стои час, а като успея да наръся да започвам да чистя. Предложиха и те да дойдат,, но щяло да стане късно, аи ще направят абсолютно същото, което може и сами да свършим
Счупих термометър със живак преди няколко дни върху килима в стаята в която спа. Изхвърлих килима и върху паркета на мястото където бяха топчетата живак поръсих сяра въпреки, че се надявам целия живак да е останал върху килима. След това събрах всичко с прахосмукачка и измих пода много старателно на няколко пъти и проветрявам постоянно стаята. Но вече три вечери не мога да спа с стаята, защото миризмата на сяра все още е много наситена и ми дразни гърлото и носа.
Искам да попитам – има ли начин при изпускането на термометъра живака да се е разпилял на по-голяма площ извън килим или във фугите на паркета и това ако е така опасно ли е (въпреки, че с просто около не видях да има живачни топчета във фугите на паркета); и има ли как да премахна тази миризма на сяра от стаята си – вече няколко пъти мия пода с препарат и гореща вода и никакъв резултат. Има ли как да ми навреди миризмата на сяра ако стоя повече време или спа в стаята?!?
ще съм благодарна
Всъщност статията е много добра и полезна, благодаря на човека, който я е публикувал :)
До тук инструкциите са точни. Събрания живак се предава в пожарната ! Успех на всички със събирането.
Искам да попитам какво трябва да се направи ако се счупи термометър в тоалетната чиния. има ли някакви мерки, които трябва да се вземат?
ами ако не поръсим със сяра. след време какво може да стане ?
Счупих живачен термометър вчера живака беше останал вътре ,хванах си с ръце частичките и отидох и ги изхвърлих :Д и нищо ми няма
Счупих живачен термометър. Разпиляха се едни топченца… Събрах ги и ги изхвърлих в кофата…. Е лошо.. Започнах да чета тук и в други форуми и ми настръхнаха косите. Обадих се на 112 и от там ми казаха да направя това което във форумите пише да не се прави. Казаха няма страшно, дръпни го с прахосмукачката и айде. За сярата казаха ако искаш поръси.
Преди 40 години счупих живачен термометър в стаята си. Тогава бях дете, не казах на никой. Живачните топчета се пръснаха из стаята и мигновено се мушнаха из дупките на паркета. Те са там и до днес. Аз в тази стая съм живял през всичките тези години. Едва напоследък спя в друга стая. Дали опасността не е малко преувеличена.
Последният коментар е доста резонен :) само се всява паника.
Ако става ан въпрост оловото е също ако не и по отровно от живака , а се е използвало миналият век за какво ли не , посуда и водосточни тръби!
Прочетете за оловото и ще разберете, колкото до живакът само изпаренията му са вредни, достатъчно е само да го съберете я малко шишенце и да го затворите там, и готово, може да си го задържите даже, стига да е затворено няма от какво да се притеснявате, а и натравянето с иззпарения на живак или контакт с олово се трупа с години.
Аз в едн шишенце съм си събрал матерялът от 2 счупени по случайност термомета и все още съм жив хаха
Чувал съм, че ако попадне и най малката капчица живак в ухото на човек, тя веднага пробива тъпанчето на ухото и от там бързо прониква в малкия мозък , а последствията са много бърза смърт.
И ние счупихме наскоро живачен термометър, но го събрахме с прахусмокачка и го хвърлихме в сметището
Еееее,стига глупости…,аз като дете счупих термометъра ,живака беше интересен ,понеже се събираше от само себе си,как да го обясня капчиците се търсят сами ,много е интересно ,не казах на никой ,за да не ми се карат ,събрах го с ръце и го изхвърлих в кофата и живака и стъкалцата,никой нищо не разбра,а бях в 3-4 клас и сега си живеем в този дом..,
А вие колко точно килграма живак смятате че има в единтермометър,че чак да проветрявате стаята с месеци?
Бони, ти си уникален идиот.)
Браво на автора за изчерпателния материал и благодарности за това, че ми помогна най-вече да не се шашкам излишно. Наистина преживяването е кофти понеже имаме 2 годишен палавник, който може да пренареди дома за минута, но следвайки всичко от статията, нямахме проблеми. Единствено за дилемата къде, да се изхвърли живака се обадих на 112, и от там ме свързаха с пожарната. Ако сте го дезактивирали със сяра на прах, тогава всичко може да се хвърли в контейтера пред блока или дома ви. Другото важно е после да се измият обилно с вода и сапун маркучите на прахосмукачката и филтъра, а хартиената торбичка с боклуците също да се хвърли. Така няма да държите останките от термометъра, ивака и сярата в апартамента си. И проветрение поне няколко часа…
Благодаря на автора за статията.Днес един малък сладък бу3зан счупи живачен термометър.Изведох го от стаята.
Почистих първо механично , но това никак не е лесно / за това се нарича „Живак“/ и после хвърлих 6 пакетчета сяра на плах.
Сега проветрявам!
Отпадъците ще ги отнесем в гражданска защита към пожарната и след консулт с тях ще почистим основно.
Дано да няма последствия
Много благодаря помогна ни.Доста!!!!!
Аз май направих грешка счупих термометъра върху завивката на леглото събрах калъфката и с живака в пералнята. Какво да правя след като е избрана да я изхвърля ли въпреки че е изпрана
Моя син доста ме подлуди :( счупи един термометъра (който уж беше спиртен) и целите му ръчички бяха в живак измих го два пъти с вода махнах му дрехите и щях да умра от паника :( дали е налапал нещо :( :( :( .Мъжът ми махна всичко навън проветри и се надявам да е всичко излязло :(
Здравейте,
Наскоро ми се случи да счупя живачен термометър и, както всички, в началото доста се панирах. Поразрових се и намерих няколко видеа, в които опитен химик експериементатор обяснява нагледно какво се прави, когато се разпилее живак в закрито помещение, демострира опити с огромни количества живак, и споделя резултатите от кръвните си изледвания за наличие на живак в огранизма, след провеждане на експериментите. Всички тези и много други интересни материали могат да се видят в канала му.
Вижте ги.
https://www.youtube.com/watch?v=mK1Zfp0DqdY
https://www.youtube.com/watch?v=GvVaaZ21C44
https://www.youtube.com/watch?v=xmpGL6LKo2w
Живакът е слабо реактивоспособен, тъй като в електроафинитетния ред е след водорода! Така че при поръсване със сяра се пречи на изпаряването му, а живакът не реагира химически със сярата до живачен сулфид! По-добро решение е да се получи някаква амалгама. Например с алуминий, мед, сребро или друг метал с който живакът бързо образува твърда нелетлива амалгама. Събирането с прахосмукачка изобщо не е решение! Така живакът се раздробява на още по-дребни капчици, които се задържат във всякакви цепнатини и бавно се изпаряват. А и въздухът наоколо при събиране с прахосмукачка по-бързо се насища с парите му! Живакът няма голям парен натиск и затова едни от най-мощните вакуумпомпи са именно живачни! С тях навремето се изпомпваше въздуха при производството на радиолампи до разреждане 10 на минус 7-ма степен живачен стълб! Но пък живачните пари са толкова отровни, че действат вредно на организма в минимални концентрации. Навремето луминесцентните лампи и токоизправителите се правеха с живак. Никой не съобщава дали и доколко са били увредени хората, работещи в тази индустрия. Живакът се задържа от мазнините в тялото и се натрупва най-вече в мозъка. Имаше хора опитали се да се „отровят“ с метален живак. Нагълтали шише с метален живак, но доколкото помня останаха живи и здрави. Живакът е неспецифичен ензимен инхибитор. Блокира работата на ензимните системи в организма и може да доведе до нервни смущения и ракови заболявания. Живакът е слабо реактивоспособен, но водоразтворимите му соли като например сублимат или живачен двухлорид са силно отровни! Унищожава бъбреците! Докато двуживачният двухлорид или каломел е практически неразтворим във вода и не е отровен. Диметилживакът пък е силен невротоксин. Доста метилживак има в рибата поради замърсяване на околната среда. Начални прояви на живачно отравяне са наблюдавани при работници с продължителна експозиция на живачни пари с концентрация 20 микрограма на кубически метър. Затова помещения където има разлят живак трябва да се проветряват добре.
Здравейте има същи проблем счупих термометър паникьосаха се избърсах живака с мокра кърпа изхвърлих всичко но се притеснявам.Нямам сяра утре ще