Преди две години и половина писах за тях, това е по-скоро актуализация на връзките и софтуера. Повечето неща са същите, но има и разлики. Подредил съм ги в приблизителна логическа последователност.
ВАЖНО подсещане – при процеса на инсталация на някои програми, на различни места, по различно време, те се опитват да си пробутат рекламите, да подменят стартовата страница на браузъра по подразбиране, да инсталират туулбарове, добавки, плъгини, търсачки, „оптимизатори“ и прочие разнообразни досадни (а понякога направо вредни) простотии. Затова трябва да се действа с мисъл и четене, да се внимава какви отметки се слагат и къде не трябва да се поставят; а не само next -> next -> next -> finish.
- След драйверите – уиндоус ъпдейт до дупка. Това обикновено е най-досадната част, ама няма как.
- DirectX 9.0c June 2010. И после за всеки случай последната версия на DirectX уеб инсталатора.
- Всичките MS Visual C++ Redistributable Packages с някои от сервизните им пакети: 2005, 2005 SP1, 2005 SP1 MFC Security Update, 2008, 2008 SP1, 2008 SP1 MFC Security Update, 2010 и 2010 SP1.
И за всеки случай Microsoft XNA Framework Redistributable 4.0.
Може и Silverlight, който по принцип е в пакета Windows Live Essentials, откъдето примерно би могло да се използва (избира се при инсталирането) Family Safety.
Понякога се налага и инсталирането на Games for Windows Marketplace Client (бившето Games for Windows – Live). - Интерфейс на български – по желание на клиента :).
- След всичко това пак се минава през уиндоус ъпдейт.
- Mozilla Firefox – българската версия е в началото на списъка, добре, че са подредени по азбучен ред. Естествено задължителната добавка Adblock Plus с махната отметка на чекбокса, с който се позволяват ненатрапчиви реклами (демек, не искам НИКАКВИ реклами), и освен включения по подразбиране easy list bulgarian, добавен и fanboy’s list.
- Докато сме на тема Мозила, при необходимост се слага и настройва Thunderbird.
- AVG free edition (няма български), Avira Free Antivirus (няма български) или Avast! free antivirus (има български, ама не случайно е на последно място в списъка).
- Spybot S&D (може да се превключи на български).
- 7-Zip, има български интерфейс. Отказах се от IZArc, щото последния инсталатор не само е уеб базиран, ами и включват тъпи рекламно-следящи добавки, които после трябва да се махат с add/remove programs.
- Фонетична кирилица.
- Libre Office или Apache OpenOffice. Не съм обръщал внимание дали имат потребителски интерфейс на български, а и няма голямо значение. По-важното е, че и двата си имат проверка на правописа и речници на български. Ако трябва задължително да е майкрософтско – Office 2003. По-късните офис бози не ща да ги виждам, и никога не ги слагам.
Ако офис пакета е на Microsoft, пак трябва да се мине през windows update – не само заради кръпките по сигурността. По-важни са добавките, които позволяват на дъртия софтуер да чете „новите“ формати на майкрософт, дето завършват на s. - Foxit Readerr за гледане на PDF файлове.
- Четеца на Adobe си има горния чудесен заместител, ама от останалите неща не може да се избяга. А именно Flash Player, Shockwave Player, и в някои случаи – Adobe Air.
- Окарълската java (която все още е на sun.com).
- Paint.net.
- K-Lite Codec Pack – full – има Media Player Clasic и сума ти други полезни неща.
- Winamp 2.95.
- ImgBurn (има интерфейс на български, изтегля се отделно).
- µTorrent.
- Skype – колкото и да го мразя, хората го ползват :(.
- Създаване на PDF файлове: CutePDF. Writer-а изисква да има PS2PDF конвертор като например препоръчвания Ghostscript.
- Чат клиент: Miranda IM – поддържа IRC, ICQ, MSN, YAHOO и други.
- Българско – английски речник: SA Dictionary.
- Емулация на CD/DVD: Daemon Tools Lite – Free.
Пробвай (ако имаш време) и тези дреболии:
1. VLC media player – след това човек забравя за всякакви кодеци, плейъри и т.н.
2. CDBurnerXP (ако случайно все още записваш CD/DVD)
3. Irfanview – за гледане и дребни обработки на картинки
4. Notepad++ – прекрасен текстов редактор
5. Exifer – ако обработваш EXIF инфото на много снимки
6. CCleaner – лесно тулче за чистене на регистъра
7. Google drive – тулче за синхронизация на 5 GB пространство на сървърите на Гугъл
Повечето ги знам. VLC media player е разумен заместител, наистина. За CDBurnerXP нямам впечатления, ще го пробвам. Irfanview бива, но уиндоуса си има вграден читав „разгелждач“ за снимки. А пейнт.нет е по-добър за обработка, без да е тежък и „професионален“.
Останалите четири са по-компютърджийсдко ориентирани и са излишни за офис/домашен компютър. Особено пък Цклийнъра с неумело използване може да направи страшни поразии. Аз въобще не съм привърженик на автоматичното механизирано „почистване“ на регистъра – ползите са незабележими, рисковете – неоправдани. Спайбота го ползвам заради защитите в реално време, не заради останалите възможности, които тъй или иначе по подразбиране са прикрити в режима за напреднали ;).
K-Lite Codec Pack – Не, Не и НЕ!
От това чудо бягай кат дявол от тамян:)
Все още не разбирам защо ги качвате тея безумия!